Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Idealne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu frajdy i ciekawostek historycznych. To zajęcie, które nie jest właśnie przystępne jak własne w Polsce, jednak pamięta dużo do zaoferowania. Teren, na którym nie spotkamy jeszcze niezliczonej ilości turystów jest wciąż nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miasto o wielkiej historii, w którym skręcały się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie kupiły w 1364 roku, i przez wieki były własność biskupów krakowskich. Naprawdę warto odwiedzić Rynek, będący od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a dzisiejsze budynki zostały wystawione w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na ważny deptak, którym stanowi ulica Sienkiewicza.

To zajęcie historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna przekłada się z nową. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich umieszczony na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wpisana do rejestru zabytków. Budowla jest wcale zachowanym barokowym domem w Polsce pierwszej części XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najdoskonalszych mieszkań tego atrakcyjnego miasta. Jedną z lepszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest naprawdę Sandomierz. Zwany ze względu na indywidualne położenie „Małym Rzymem”, umieszczony jest na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Zawiera się tutaj aż 120 zabytków, oraz do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto i zobaczyć piękne kamienice, które powstały obecnie w XV wieku i poznaje je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to mocne miejsce, pełne budowli z czasów romańskich. Koniecznie należy sprawdzić Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To ostatnia brama miejska, która zatrzymała się do swoich klimatów. By zobaczyć miasto z kolejnej części warto zobaczyć podziemia, czy tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i prowadzi przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt mieści się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy bycia z naturą też się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie poważna, gdyż góry są stosunkowo niewielkie, a kursy nie należą do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze wybierają się pod kontrolą Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który powstał w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady życia kogoś w niniejszym kraju, datowane na czas paleolitu. Góry Świętokrzyskie to też miejsce, któremu uroku dodają liczne historii i podjęcia ludowe, popularne są te o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wysokości szczyt (595 m. n. p. m.) to zajęcie obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem budynków i zamków – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to zajęcie, które nas zaskoczy. Możemy tutaj podziwiać nie tylko dom z dołami i labiryntami, ale oraz największą hodowlę bizonów amerykańskich. Powstał w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Istnieje to sam z najstarszych, murowanych domów w Polsce. Budynek jest czynny dla turystów również bogata go zwiedzać z przewodnikiem. W Oblęgorku mieści się rezydencja, w której był Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została przemieniona w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze wiadomości o tym stanowisku pojawiły się obecnie w XVI wieku. Budowa domu Krzyżotopór w Ujeździe podjęła się w 1620 roku, a zamknęła w 1644, była to piękna warownia otoczona bastionami, najtrudniejsza w Europie do czasu powstania Wersalu. Do dzisiaj zatrzymały się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, ale i pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments